Pierwsze prace przy pałacu
2 sierpnia 2007
Żniwa, żniwa i po żniwach
20 sierpnia 2007

Już kończy się sezon wakacyjny, a Krowiarki odwiedziło wiele osób. Głównie, dlatego, aby zobaczyć przepiękny pałac, ale czy Krowiarki są znane tylko z tej budowli?

Chodzi mi tutaj o wizycie obecnego papieża Benedykta XVI w Krowiarkach. Wszystko to wydarzyło się za sprawą jubileuszu 25-lecia kapłaństwa ówczesnego proboszcza, Leonarda Gajdy, który obchodził 25 czerwca 1983 roku. Podczas Mszy Świętej arcybiskup Alfons Nossol, ordynariusz diecezji opolskiej miał wygłosić kazanie. Kardynał Joseph Ratzinger przebywał akurat w okolicy, przewodniczył i wygłosił kazanie a dorocznej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców na Górze Świętej Anny i wraz z arcybiskupem postanowił zobaczyć jak wygląda taki jubileusz na wiosce.

6b09f5d1dce74303a53f2ae6ae8ba44e

Na granicy parafii, zgodnie z zwyczajem czekała na biskupa bryczka, którą powoził Józef Sobina. Goście rozmawiali podczas jazdy podziwiali krajobrazy. Na uroczystości przybyło wielu gości, a sam jubilat nie wiedział nawet o szczególnym gościu, jakim był Prefekt Kongregacji Nauki i Wiary.

Pod koniec Mszy Świętej przemówił kardynał Ratzinger, a na język polski tłumaczył arcybiskup Nossol. Po całej uroczystości ustawiła się procesja, na końcu której znajdowali się jubilat, arcybiskup i kardynał.

Obiad przygotowała Maria Lasak z pomocą kilku parafianek. Był to tradycyjny śląski obiad z rosołem, kluskami śląskimi, roladą, pieczenią wieprzową, kotletami schabowymi i surówkami, w tym czerwoną i białą kapustą. Kardynał zjadł wszystko, niczego nie odmówił, a do kawy podano szpajzę. Obecnie nie podaje się jej ze względu na zagrożenie salmonellą, bowiem ubijało się ja z surowych jajek, cukru i żelatyny. Po obiedzie goście pożegnali się z wszystkimi i ruszyli w drogę powrotną.

Kronika parafialna tak wspomina to wydarzenie: „Był upalny czerwcowy dzień. Nabożeństwo rozpoczęto procesją do kościoła na godz. 10.00. Śpiewano mszę Schuberta. Grała orkiestra z Pietrowic Wielkich. Kazanie wygłosił biskup ordynariusz Alfons Nossol i przywitał na ziemi śląskiej kard. Ratzingera”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × two =