Wszystkich Świętych 2008
2 listopada 2008
Remont remizy OSP Krowiarki
10 listopada 2008

Krowiarki gościły dziś blisko stu uczestników Powiatowego Zjazdu Weteranów Ochotniczych Straży Pożarnych. Druhowie spotykają się tak co roku na towarzyskim wieczorze. Konsul Niemiec z Opola wysłał im medale Hellmanna, prekursowa śląskiego pożarnictwa.

68cd36fa54732a89a6e80a8c1a492f34

Rok temu Borucin, a w tym roku Krowiarki w gminie Pietrowice Wielkie zorganizowały powiatowy zjazd weteranów OSP z wszystkich gmin powiatu raciborskiego. Na towarzyski wieczór zebrało się blisko stu druhów. Nestorem wśród nich jest 84-letni Jerzy Bulok z OSP Pietrowice Wielkie (ostatnie zdjęcie w galerii). Ma na koncie 65 lat służby w straży. 40 lat był prezesem pietrowickiej OSP, a 27 lat jej komendantem. Strażacki mundur ubrał w 1945 r. Uczestniczył m.in. w gaszeniu pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Wszystkich swoich akcji nie zliczył, a teraz cieszy się, że strażakami zostaną jego wnukowie Kamil i Simon.

Gośćmi zjazdy byli wszyscy żyjący byli komendanci zawodowej straży z Raciborza, jej obecny szef mł. brygadier Jan Pawnik, wójt gminy Pietrowice Andrzej Wawrzynek oraz sekretarz Adam Wajda. Przyjechał też poseł Henryk Siedlaczek, który zapewnił, że troszczy się o strażaków, a konkretnie o wprowadzenie przepisów regulujących kwestie strażak ochotnik-pracodawca. Kapelan o. Marceli Dębski zmówił z druhami modlitwę za zmarłym członków strażackiej braci, a Leonard Malcharczyk, radny powiatowy i pracownik Konsulatu RFN w Opolu, obdarował przedstawicieli gminnych OSP medalami Hellmanna. Krążki ufundował Konsulat, przyczyniając się w ten sposób do wskrzeszenia wiedzy o Johannesie Josephie Hellmannie (1840-1924) z Sudzic (graniczą z podraciborskim Pietraszynem), uznawanym za ojca śląskiego pożarnictwa, założyciela jednostek ochotniczych. W 1920 r. Związek Straży Pożarnych Prowincji Śląskiej utworzył medal Hellmanna, który przed wojną wręczano najbardziej zasłużonym strażakom-ochotnikom.

Artykuł pochodzi z NaszRaciborz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − six =